مشاوره حقوقی کارگر و کارفرما

مشاوره حقوقی کارگر و کارفرما

در این مقاله میخواهیم راجب مشاوره حقوقی کارگر و کارفرما صحبت کنیم که در صورت نیاز سوال می توانید از وکیل اداره کار سوالات خود را بپرسد و در صورت نیاز به وکیل و مشاوره حقوقی حضوری به دفتر مراجعه کنید.

در روند کنونی جامعه با پیچیدگی های سازمان ها و به تبع با به وجود آمدن قوانین در دنیای حقوق و قانون این امر می طلبد که قبل از هر اقدامی با وکیل و مشاور مربوطه مشورت نمایید با توجه به این عنوان در دنیای کسب و کار و کارگر و کارفرما این امر بعید نیست زمانی که شما در خیابان راه می روید ممکن است کارگر باشید و یا کارفرما و به تبع داشتن قوانین در مورد روابط آنان امری بسیار مهم می باشد که اکثر کارفرمایان این امر را نادیده می‌گیرند و به آن اهمیت نمی دهند چه بسا از سالها کار کردن و پول پرداخت کردن بعد از شکایت دوباره باید مبالغی را به کارگر پرداخت کند و بالعکس کارگر بعد از سالها کار کردند.

به دلیل نداشتن یک سری از مدارک قادر به شکایت و اثبات رابطه کاری خود نیست و نمی تواند حقوق خود را مطالبه کند و اینجاست که قبل از استخدام در شرکتی و کارگاهی با وکیل و مشاوره حقوقی روابط کارگر و کارفرما مشورت لازم را نماید یا کارفرمایی قبل از استخدام و مصاحبه می‌تواند در مورد این مسائل و موارد حقوقی مربوط به روابط کارگر و کارفرما با وکیل و مشاوره حقوقی کارگر و کارفرما مشورت لازم را نماید و یا می تواند با داشتن کارگاهی آموزشی در این زمینه ارتقای سطح دانش را هر ساله داشته باشد.

حقوق کار و روابط کارگری و کارفرمای ازشاخه حقوق عمومی می باشد و از جمله قوانین امری می‌باشند، که توافق بر خلاف آن قابل قبول نمی باشد که با توجه به تخصصی بودن و وجود رویه های متفاوت در این زمینه حتماً باید با وکیل اداره کار و مشاوره حقوقی اداره کار مشورت نمایید.

مشاوره حقوقی کارفرما

گرچه هر وکیل و یا هر مشاور باید با توجه به قوانین عام حقوق کار اطلاعات لازم در زمینه قانون کار و موارد مشابه و بیمه را داشته باشد زیرا با این قانون مانند قانون مدنی که به اصطلاح قوانین مبتلابه می باشند بسیار سر کار خواهند داشت و نمی‌توان گفت کسی که در امور کیفری فعالیت می کند دیگر نیاز به دانستن مطالب دیگر مانند بیمه قانون کار و یا وکیل دیوان عدالت اداری نداشته باشد و از جمله قوانین کار و آیین دادرسی کار که در هر مراجع قضاوتی و غیر قضاوتی ممکن است ابزار کاری که به وکیل و یا مشاور باشد.

اما در بعضی موارد و در بعضی از پرونده ها به دلیل تخصصی بودن اطلاعات و روند کار آن در دادگاه ها بهتر است این پرونده را به وکیل متخصص مربوطه آن ارائه کنید مانند اینکه در امر کیفری و در موضوع قتل با وکیلی که در زمینه قتل و جرایم تخصص دارد مشورت کنید و در مورد قوانین کار و روابط کارگری و کارفرمایی با وکیل مربوطه در این زمینه که با وجود پیچیدگی ها و زیر و بم های آن بتواند حقوق شما را در مراجع اداره کار و یا مراجع مربوطه اعم از قضاوتی و غیره قضاوتی مطالبه کند.

مشاوره حقوقی کارفرما

مطابق با قانون کار، کارگر شخصی است که در مقابل دریافت حق السعی اعم از سود مزد یا هر عنوان دیگری به دستور و درخواست شخص کارفرما کار میکند این تعریف جامع نشان دهنده این است که برای قانونگذار عنوان شغلی اهمیتی ندارد و به عنوان مثال کارگر ممکن است خلبان باشد ممکن است پزشک باشد ممکن است مهندس باشد یا حتی ممکن است تراشکاری ساده در یک تراشکاری باشد. زمانی که کارگر به نزد وکیل می آید اولین چیزی که باید ارائه دهد اسناد و مدارکی جهت اثبات رابطه کارگری و کارفرمایی است . به عنوان مثال باید پرینت بانکی فیش حقوقی لیست بیمه یا هر چیز دیگری که بتواند رابطه عمومی آن کارفرما و کارگر را اثبات نماید را تحویل دهد کارگر بر اساس قانون کار دارای حقوق می باشد که این حقوق عبارتند از عیدی ، سنوات پاداش،  بن کارگری و حق مسکن و حق اولاد و حق بیمه.

در صورتی که کارگر بتواند رابطه میان خود و کارفرما را اثبات نماید به صورت اتوماتیک مستحق دریافت این حقوق خواهد شد اگر ممکن است در مورد مسائل مختلفی از جمله میزان حقوق میزان سنوات میزان عیدی نحوه پرداخت حقوق یا میزان بیمه، نحوه بیمه کردن کارگر میزان حق مسکن حق کارگر بن کارگری؛  سوال داشته باشد برای پاسخ این سوالات می توا شماره های مندرج در این صفحه تماس گرفته و سوالات خود را با گروه تهران وکیل در میان بگذارید.

شخص وکیل اداره کار شما در مجموعه موسسه حقوقی تهران وکیل هم در زمینه طرح دعاوی اداره کار و هم در زمینه دفاع از دعاوی شکایت خواهد نمود ممکن است سوال داشته باشد که من چه میزان حقوق برایم در نظر گرفته میشود، به عنوان مثال من ۵سال کار کردم و در مقابل فقط حقوق دریافت کرده ام حال می خواهیم تسویه حساب نمایم و من باید چه مقدار حقوق و عیدی دریافت کنم؟

یا اصولا کارگری می گوید کارفرما با من تسویه حساب کرده ولی من در حال حاضر متوجه شدم که تسویه حساب به صورت کامل رخ نداده و مقداری از حقوق من باقی مانده و پرداخت نشده در ا ین  صورت کارگر باید حتما با وکیل متخصص عمر اداره کار تماس گرفته و این سوالات را مطرح نماید در این صورت می تواند علاوه بر اینکه تطبیق دهد آیا مقدار دریافتی مطابق با قانون بوده و تسویه حساب به درستی انجام شده یا خیر میتوان دریافت که تسویه حساب قانونی به چه شکل است و در حال حاضر در صورتی که شکایت نماید چه میزانی را دریافت خواهد کرد.

در مورد امور مربوط به اداره کار چند نکته حائز اهمیت است: اولاً اثبات رابطه کارگر کارفرمایی فی مابین طرفین بر مبنای اسناد و ادله ای که کارگر ارائه میدهد

دوم آن حداقل دستمزد این که شخص کارگر می تواند احراز نماید به عنوان مثال کارگر میگوید دستمزدی که من می گرفتم بیشتر از حداقل قانون یا کمتر بوده است.